Nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z 2010 r. umożliwiła polskim samorządom zlecanie prowadzenia konkursów dotacyjnych organizacjom pozarządowym lub innym podmiotom. Takie rozwiązanie, zwane powszechnie regrantingiem, choć bardzo dla samorządów korzystne, jest jeszcze w Polsce mało znane. Z tego powodu Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, wychodząc naprzeciw potrzebom samorządów i organizacji pozarządowych, rozpoczęła realizację projektu „Regranting jako sposób zwiększania zakresu, skali i efektywności realizacji zadań publicznych przez organizacje pozarządowe w gminie i powiecie”, którego celem jest upowszechnienie regrantingu wśród jednostek samorządu terytorialnego w Polsce.
Projekt realizowany był w partnerstwie z samorządami doświadczonymi we współpracy z organizacjami pozarządowymi: Starostwem Powiatowym w Nidzicy oraz Gminą Miasto Biłgoraj, a także z partnerami regionalnymi: Nidzicką Fundacją Rozwoju „NIDA” oraz Biłgorajską Agencją Rozwoju Regionalnego S. A.
Czego dotyczył Projekt?
W ramach Projektu wypracowany został modelowy mechanizm regrantingu, obejmujący wszystkie istotne działania związane z regrantingiem, począwszy od planowania zadań publicznych, przez przeprowadzenie konkursów, po ocenę skuteczności i efektywności ich realizacji. Model otrzymał pozytywną opinię Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Po zakończeniu fazy testowania, model ten upowszechniany będzie wśród jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych w całej Polsce.
Kto brał udział w Projekcie?
W fazie testowania modelowego mechanizmu regrantingu udział wzięło 8 jednostek samorządu terytorialnego z dwóch województw:
I. Województwo lubelskie:
• Gmina Adamów (powiat łukowski)
• Gmina Biłgoraj
• Miasto Biłgoraj
• Powiat Janów Lubelski
II. Województwo warmińsko – mazurskie:
• Powiat Bartoszycki
• Miasto Ełk
• Powiat Nidzicki
• Gmina Pisz
Jak wyglądała faza testowania produktu?
Testowanie modelowego mechanizmu regrantingu prowadzone było w ww. samorządach w okresie od września 2012 r. do lutego 2014 r.
Test mechanizmu odbywał się na podstawie „Modelu regrantingu” – wstępnej wersji Podręcznika regrantingu, stanowiącego finalny produkt niniejszego projektu. W „Modelu” uwzględnione zostały następujące etapy wprowadzania mechanizmu regrantingu:
Operatorzy regrantingu
W każdej jst biorącej udział w projekcie po cyklu warsztatów przygotowujących wybrani zostali operatorzy regrantingu – organizacje pozarządowe, których zadaniem było przygotowanie, przeprowadzenie, rozstrzygnięcie i dokonanie ewaluacji lokalnego konkursu grantowego na realizację zadań publicznych. Operatorami regrantingu zostali:
Woj. lubelskie:
– w gminie Adamów – Lubelski Ośrodek Samopomocy
– w gminie oraz mieście Biłgoraj – Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej
– w powiecie janowskim – Lokalna Grupa Działania „Leśny krąg”
Woj. warmińsko-mazurskie:
– w powiecie bartoszyckim – Lokalna Grupa Działania „Warmiński Zakątek”
– w Ełku – Stowarzyszenie Adelfi
– w powiecie nidzickim – Nidzicki Fundusz Lokalny
– w gminie Pisz – Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży
PODRĘCZNIK REGRANTINGU
Na postawie doświadczeń płynących z fazy testowania produktu, a także doświadczeń Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, współpracującej z ponad 60 organizacjami, stosującymi regranting (m.in.: fundusze lokalne i Ośrodki „Działaj Lokalnie”) przygotowany został „Podręcznik regrantingu, czyli jak wdrażać mechanizm regrantingu w samorządach gminnych i powiatowych. Modelowe rozwiązanie opracowane przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce„, składający się z dwóch części:
„Część pierwsza: Model regrantingu wraz z instrukcją stosowania” [pobierz .pdf]
„Część druga: Użyteczne wzory i przykłady dokumentów” [pobierz .pdf]
Podręcznik uzyskał pozytywną rekomendację Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
FILM
spot:
wersja długa:
Szczegółowych informacji na temat projektu udzielają:
Dorota Stronkowska, d.stronkowska@filantropia.org.pl
Marzena Kacprowicz, m.kacprowicz@filantropia.org.pl